Skocz do zawartości
  • Aby w pełni korzystać z forum musisz się zarejestrować i zsynchronizować konto z grą, więcej informacji znajdziesz tutaj.
    Jeżeli posiadasz problemy z synchronizacją napisz wątek w dziale Pomoc z synchronizacją konta.

Wyższa wydajność, Niższe temperatury. Undervolting [LAPTOPY]


.B.
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Siemanko, w tym temacie znajdziesz jasną instrukcję w jaki sposób zmniejszyć napięcie zasilające procesora i karty graficznej, zniwelować thermal throttling, czyli największy problem laptopów. 

Spowoduje to:

-Zwiększenie ogólnej wydajności
-Obniżenie temperatur CPU i GPU,
-Wydłużenie żywotności podzespołów,
-Cichsze działanie laptopa (wentylatorów)
-Dłuższa praca na baterii,
-Mniejsze zużycie prądu.

W dużym skrócie, obniżając napięcie, narzucamy podzespołom spokojniejszą kulturę pracy, podczas której generują mniej ciepła, to z kolei niesie za sobą korzyści wypisane wyżej. Przestrzegam wieśniaków, którzy twardo trzymają się teorii, że ustawianie wszędzie "wysoka wydajność" to najlepsza opcja, bo wszystko zależy od temperatur. Dokładne wyjaśnienie znajdziecie w internecie. Proces ten w przeciwieństwie do overclockingu jest bezpieczny i nie powinien niczego uszkodzić, w razie wystąpienia problemów łatwo cofniemy zmiany, jednak wszystko na własną odpowiedzialność. Na niektórych urządzeniach sposób ten nie zadziała, opcje nie będą dostępne. Pewnie znajdzie się ktoś z większym doświadczeniem, miło jakby poprawił mnie, jeżeli gdzieś palnąłem głupotę. Dodam, że u mnie zanotowałem spadek temperatur o około 10 stopni na rdzeniach procesora, karta graficzna nieco mniej. Koniec ogłoszeń parafialnych.

 

Instrukcja:

1. Pobieramy program ThrottleStop i wypakowujemy na dysku. Pobierz.

2. Uruchamiamy program, klikamy przycisk g6ytfSr.png , następnie zaznaczamy opcję  OWtWock.png  jeżeli nie jest zaznaczona. Jest to dynamiczne zarządzanie taktowaniem zależnie od danej sytuacji, pomaga oszczędzać energię.

3. Klikamy na cAGxQqr.png, ukaże się nam okienko w którym dokonamy właściwego obniżenia napięcia na CPU i GPU.
Interesować nas będą zaznaczone przeze mnie elementy:

 creA8Z1.png

Zaznaczamy pole przy "Unlock Adjustable Voltage" i wartość Offset Voltage początkowo ustawiamy na -100 mV.
Czynność powtarzamy dla wszystkich trzech opcji na górze, tj. CPU Core, Intel GPU i CPU Cache.
Musimy metodą prób i błędów znaleźć optymalną wartość. Mam na myśli stan, w którym system będzie stabilny a temperatury zauważalnie spadną, co przełoży się na wydajność.
Jeżeli system się wykrzaczy, stopniowo zwiększamy wartość Offset Voltage, np. z -100mV na -90mV, a jak wszystko dobrze, to schodzimy stopniowo niżej, najlepiej z niewielkimi przeskokami o 10mV.
Następnie w prawej dolnej części okna wybieramy nD5fudV.png, następnie Apply i OK.

4. (Opcjonalnie) Jak znajdziemy optymalną wartość dla siebie, możemy ustawić automatyczne uruchamianie się aplikacji. W głównym oknie klikamy na 6cw3sSL.png, tam zaznaczamy GILzrTA.png.
W szukajce Windowsa znajdujemy UG0AyKp.png .
Po prawej stronie jest opcja "Utwórz zadanie podstawowe..."
Wpisujemy dowolną nazwę i opis; 
Kiedy ma być uruchamiane zadanie? Przy logowaniu
Jaką akcję ma wykonywać zadanie? Uruchom program
Program/skrypt: Klikamy przeglądaj i wybieramy ThrottleStop.exe
W podsumowaniu zaznaczamy "Otwórz okno dialogowe Właściwości dla tego zadania, kiedy kliknę przycisk Zakończ.
W oknie które się otworzyło, należy zaznaczyć "uruchom z najwyższymi uprawnieniami" i OK.

 

Na FPS wpływają też ustawienia gier, sterowników, systemu i inne rzeczy związane z konfiguracją. Więcej w tym poradniku.

 

Skorzystałeś - zostaw like :4l: 

Edytowane przez bdt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony zgadzasz się na naszą politykę prywatności: Polityka prywatności, i akceptujesz regulamin witryny Regulamin