Skocz do zawartości
  • Aby w pełni korzystać z forum musisz się zarejestrować i zsynchronizować konto z grą, więcej informacji znajdziesz tutaj.
    Jeżeli posiadasz problemy z synchronizacją napisz wątek w dziale Pomoc z synchronizacją konta.

Święto Flagi RP i 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja.


Rekomendowane odpowiedzi

logo2.png


2 maja - Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej


s4_wywies_bialo-czerwona_dzis_swieto_fla


Od 2004 roku nieprzerwanie w Polsce obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, chociaż dzień ten nie jest ustawowo dniem wolnym od pracy to i tak wiele osób bierze na ten dzień dodatkowy urlop, aby przedłużyć sobie majówkę. Święto Flagi RP jest powodem do jedności, radości i dumy, że jest się Polakiem. Wywieszanie flagi Państwowej nie tylko 2 maja, właśnie spełnia te 3 cechy. 2 maja to nie tylko Dzień Flagi, ale też wszystkich innych symboli narodowych (godło, hymn), a także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Jak obchodzić Dzień Flagi? Prosty gest, wywiesić flagę na całą majówkę (2 oraz 3 maja) i tyle. Pamiętajmy, że Flaga lub banner eksponowane publicznie muszą być czyste i mieć czytelne barwy. Nie mogą być pomięte lub postrzępione. Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody. Flaga nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu. Na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków. Godnym sposobem zniszczenia zużytej flagi lub banneru jest niepubliczne spalenie. Możliwe jest także godne zniszczenie flagi przez rozdzielenie barw.


3 maja - rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go maja


3maja.jpg__1920x900_q85_crop_subsampling-2_upscale.jpg


Wiwat maj, trzeci maj! 3 maja obchodzone jest Narodowe Święto uchwalenia Konstytucji 3-go maja. W tym roku przypada 230. rocznica jej uchwalenia. Tego dnia w całej Polsce obchodzone są uroczystości z okazji tego święta. Odprawiane są msze święte w intencji ojczyzny, składane są wieńce pod pomnikami polskich żołnierzy. Polska konstytucja była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

Początek tej Konstytucji rozpoczyna się w ten sposób:

Cytat

W imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego.

Stanisław August z Bożej łaski i woli Narodu Król Polski, Wielki Książe Litewski, Ruski, Pruski, Mazowiecki, Żmudzki, Kijowski, Wołyński, Podolski, Inflancki, Smoleński, Siewierski i Czerniechowski, wraz z stanami skonfederowanemi, w liczbie podwójnej Naród Polski reprezentującemi, uznając, iż los nas wszystkich od ugruntowania i wydoskonalenia konstytucji narodowej jedynie zawisł, długim doświadczeniem poznawszy zadawnione rządu naszego wady, a chcąc korzystać z pory, w jakiej się Europa znajduje, i z tej dogorywającej chwili, która nas samym sobie wróciła, wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą egzystencyją polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu, którego los w ręce nasze jest powierzony, chcąc oraz na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć, mimo przeszkód, które w nas namiętności sprawować mogą, dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic, z największą stałością ducha niniejszą konstytucję uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy, dopóki by naród w czasie, prawem przepisanym, wyraźną wolą swoją nie uznał potrzeby odmienienia w niej jakiego artykułu. Do której to konstytucji dalsze ustawy sejmu teraźniejszego we wszystkiem stosować się mają.

Całą treść konstytucji, która została uchwalona 3 maja w 1791 można przeczytać klikając w >>TEN<< przycisk.


Artykuł przygotował:

Rzecznik Prasowy 41.st Mechanized Infantry Division @Deilo

Rzecznik Prasowy 41.st Mechanized Infantry Division. @kzedo


Źródło zdjęć: 
2 maja
3 maja

Edytowane przez Deilo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony zgadzasz się na naszą politykę prywatności: Polityka prywatności, i akceptujesz regulamin witryny Regulamin