Skocz do zawartości
  • Aby w pełni korzystać z forum musisz się zarejestrować i zsynchronizować konto z grą, więcej informacji znajdziesz tutaj.
    Jeżeli posiadasz problemy z synchronizacją napisz wątek w dziale Pomoc z synchronizacją konta.

77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego


Rekomendowane odpowiedzi

6WEaEtkEnWlwRFf-bcNIF-M2LZ_Gtqp7aPFIsz2DLw6dRCG8455B8_Ez2VjM-PLFdvbjOOoHJlK5amcm0KYUY44kROSEw01lzY9sbwyLN361EAiAohRlLR1ztro-TiC920C8I4cN


01 sierpnia, jak każdego roku, punktualnie o godzinie 17:00 na terenie całej Rzeczpospolitej Polskiej wybrzmią na 1 minutę syreny, a wiele miast Polski zatrzyma się, aby w specjalny sposób upamiętnić poległych Powstańców Warszawskich.


Zacznijmy od samego początku, kiedy to dnia 01.08.1944 roku o tzw. godzinie “W”, czyli 17:00, Armia Krajowa w ramach akcji “Burza” zaatakowała wojska Niemieckie, które okupowały tamtejszą Warszawę.
Cel był prosty - odzyskać ukochaną stolicę!

Warszawskim Powstańcom z początku nie udało się zdobyć lotniska, mostów, czy dworców kolejowych. Mimo to udało się wzbudzić nadzieję w sercach Warszawiaków, którzy zaczęli wywieszać na budynkach biało-czerwone flagi, śpiewać na ulicach patriotyczne pieśni, czy pomagać w budowie barykad.
Siły AK były bardzo słabo uzbrojone, mimo to, liczyła około 45,000 żołnierzy (w tym dzieci). Co więcej, w powstaniu walczyć miało także 2,500 żołnierzy z innych organizacji (np. Korpus Bezpieczeństwa, Polska Armia Ludowa itd.).

Po przeciwnej stronie walczyło około 16,000 Niemców, jednakże cały czas docierało do nich wsparcie. Finalnie, szacować można, że walczyć mogło nawet 50,000 Niemców


bkhm8kFZIU-yf5IEZw6xRhaAq7HE46bh3IIO7zj4RJeNs3tHC6xOd9NAx09vObQKJUuQUDdggKpwxmXzEfQvB8ByPdQJG3OpA9nVpbutwo3E2FuWcLEc5zIQgb183Z3eShirOo3W


Powstańcze "mundury", to w większości zwykłe ubrania. Jednakże łączy je wszystkie jeden najważniejszy element, biało-czerwone opaski z odbitą pieczęcią orła i literami WP (Wojsko Polskie), na prawym ramieniu. 


Dowódca Armii Krajowej (AK), gen. Tadeusz Komorowski zdecydował o kapitulacji powstania pod koniec września. W nocy z 2 na 3 października 1944 roku, w Ożarowie Mazowieckim zostaje podpisany układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.
Wszyscy Powstańcy musieli opuścić Warszawę, tym samym oddać się do niewoli niemieckiej.
Łącznie w niewoli znalazło się ponad 17,000 powstańców Warszawskich. Dodatkowo, Warszawę opuściła cała ludność, czyli około 550,000 osób. Zostali oni skierowani w głąb Polski, do obozów koncentracyjnych, czy na przymusowe roboty III Rzeszy. Części udało się uciec.


xQPOg7VhaPbH0Zg91QS5DkD-Wpp_4Qhx3iuHgiSpdjXDoHKyqon7nc2YbpgEXCiibwiLuvVpBkHxS-izOflrNnP_FKm_WQ9ubQoFC2mYN-YsVjZVLDF1kkAcivw05FX_JMVVTiQA


Armia Krajowa (AK) lub inaczej Siły Zbrojne w Kraju (kryptonim “PZP” - Polski Związek Powstańczy) - to siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego, podczas II wojny światowej. Armia Krajowa powstała dnia 14 lutego 1942 roku, dzięki Naczelnemu Wodzowi, gen. Władysławowi Sikorskiemu, to właśnie on powołał AK. Rozwiązana zaś została w dniu 19 stycznia 1945 roku, przez gen. Leopolda Okulickiego.


Każdy wstępujący do Armii Krajowej składał przysięgę, która brzmiała w tej sposób:

Cytat

W obliczu Boga Wszechmogącego
i Najświętszej Maryi Panny,
Królowej Korony Polskiej,
przysięgam być wierny Ojczyźnie mej,
Rzeczypospolitej Polskiej.
Stać nieugięcie na straży jej honoru,
o wyzwolenie z niewoli
walczyć ze wszystkich sił,
aż do ofiary mego życia.
Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej,
Naczelnemu Wodzowi
i wyznaczonemu przezeń
Dowódcy Armii Krajowej
będę bezwzględnie posłuszny
a tajemnicy niezłomnie dochowam,
cokolwiek by mnie spotkać miało.
Tak mi dopomóż Bóg.


Stanisław Marczak-Oborski "Do Powstańca"
 

Pamiętaj: nie wolno ci zwątpić
w wolność, co przyjdzie, choćbyś padł.
Pamiętaj, że na ciebie patrzy
ogromny i zdumiony świat.

I wiedz, że krokiem w nędznym bucie
jak pomnik dziś w historię wrastasz.
I wiedz, że w sercu twoim bije
uparte serce tego miasta.

Choćby zawiodła wszelka pomoc,
choć przyjdą dni głodu i moru,
ostatniej stawki nie przegramy
- stawki naszego honoru.
 


CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!


Materiał zaczerpnięty ze stron trzecich.

Przygotował @Janush_AlimentoS

Poprawki: @Deilo

Edytowane przez Deilo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy pamiętać, że powstanie to nie tylko wojna. Podczas powstania pisane były również piosenki i melodie do nich.

Szereg wspaniałych piosenek oddających klimat tamtego okresu powstało w czasie 63 dni Powstania Warszawskiego. Wydawałoby się, że warunki panujące w Powstaniu nie skłaniały do śpiewania piosenek, a jednak śpiewano. Napisano kilkanaście piosenek zarówno podniosłych o olbrzymim ładunku emocjonalnym jak i żartobliwych.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony zgadzasz się na naszą politykę prywatności: Polityka prywatności, i akceptujesz regulamin witryny Regulamin