Skocz do zawartości
  • Aby w pełni korzystać z forum musisz się zarejestrować i zsynchronizować konto z grą, więcej informacji znajdziesz tutaj.
    Jeżeli posiadasz problemy z synchronizacją napisz wątek w dziale Pomoc z synchronizacją konta.

19 kwietnia - 82 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim


Januszz*
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

sVpN8Hb.png
 



Uszanowanie, z tej strony Dziennikarz, Januszz* oraz Młodszy Dziennikarz R4eax. z Rzecznictwa Prasowego San Andreas Armed Forces.
19 kwietnia - rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
 



81. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim \ Aktualności \  Wydarzenia \ Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

 

19 kwietnia 1943 roku ludność żydowska zamknięta w Getcie Warszawskim podjęła heroiczną walkę przeciwko niemieckim okupantom. Rozpoczęte w tym dniu powstanie przeszło do historii jako największy i najbardziej dramatyczny zryw zbrojny ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej.

Wśród walczących bojowników i wspomagającej ich ludności cywilnej byli także członkowie naszej akademickiej społeczności.

W dniu dzisiejszym obchodzimy 82. rocznicę wydarzeń oddajemy hołd bohaterskiej postawie ludności żydowskiej z Getta Warszawskiego.
 



Zbliża się 82. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Wyjątkowe  33 zdjęcia       79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim \ Kancelaria \  Aktywność Ministrów \ Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej       78. rocznica powstania w getcie warszawskim. Tak wyglądają obchody

19 kwietnia 2025 r. przypada 82. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

 

Z tej okazji, od 2013 r. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”, która nawiązuje do tradycji składania 19 kwietnia pod pomnikiem Bohaterów Getta żółtych kwiatów przez ostatniego przywódcę Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marka Edelmana. W tym roku wolontariuszki i wolontariusze wręczą na ulicach Warszawy dwumilionowy papierowy żonkil.

Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość, niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych – czytamy na stronie organizatora akcji Muzeum Historii Żydów Polskich.

W 1940 roku w Warszawie naziści zorganizowali największe w Polsce getto dla ludności żydowskiej. Wiosną 1943 r. rozpoczęto jego całkowitą likwidację i eksterminację jego mieszkańców. 19 kwietnia 1943 r. wojsko okupanta otoczyło teren getta. Napotkało jednak na opór powstańców. Wsparcia Żydom udzielili także żołnierze Armii Krajowej. Walki trwały do 16 maja 1943 r., kiedy to naziści wysadzili budynek synagogi przy ul. Tłomackie. W wyniku powstania w getcie zginęło i zostało zamordowanych 12 000 Żydów, a większość z 60 000 osób znajdujących się w tym czasie w getcie została wywieziona do obozu koncentracyjnego na Majdanku lub obozów pracy w Poniatowej, Trawnikach i Budzyniu.

 




 

Dziękuje za uwagę oraz czas poświęcony na przeczytanie artykułu!                                                                                                                                                      

Opracował: @Januszz* @R4eax.

Autoryzował: @Laykxs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony zgadzasz się na naszą politykę prywatności: Polityka prywatności, i akceptujesz regulamin witryny Regulamin