Witam z tej strony Rzecznik Prasowy Studzian z Rzecznika Prasowego S.A Armed Forces!
11 lipca - 80. rocznica Zbrodni Wołyńskiej
Dzisiaj, 11 lipca obchodzimy 80 rocznicę Zbrodni Wołyńskiej. Mianem tym określamy antypolską czystkę etniczną przeprowadzoną w latach 1943-44 przez nacjonalistów ukraińskich z OUN i UPA przy aktywnym i częstym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej na obszarze byłego województwa wołyńskiego.
Rzeź Wołyńska została zapoczątkowana 11 lipca 1943 poprzez przeprowadzenie skoordynowanego ataku na 99 polskich miejscowości, a ich koniec nastał na początku 1944 r. Mordowani jednak nie byli tylko i wyłącznie Polacy. Ofiarami zbrodni byli także Żydzi, Czesi, Rosjanie, Ukraińcy i Ormianie, lecz nie w takiej skali jak Polacy. Nie jest znana dokładna liczba ofiar, historycy szacują, że zginęło ok. 50–60 tys. Polaków. Trzeba dodać, że Polacy zamieszkujący Wołyń byli mordowani w możliwie jak najbardziej bestialski sposób. Jako narzędzia zbrodni używane były głównie siekiery, noże, widły, kosy, piły, młotki i widelce, rzadko stosowane były pociski z broni palnych. Wsie były palone przez Ukraińców, aby uniemożliwić Polakom ponowne osiedlenie się.
Wraz ze wzrostem zagrożenia napadami ukraińskimi na polskie wsie, na przełomie 1943 i 1944 roku zaczęły powstawać samorzutnie pierwsze oddziały samoobrony. Były one nieliczne, słabo uzbrojone i ich działalność ograniczała się do patrolowania okolicy i ostrzegania przed atakiem. W 1943 roku na Wołyniu powstało nieco ponad 100 ośrodków samoobrony kierowanych w początkowej fazie ich tworzenia przez władze cywilne. Powstanie samoobrony na Wołyniu poważnie ograniczyło rozmiary polskich strat, ale nie zapobiegło ludobójstwu Polaków. W akcjach odwetowych zginęło od 2 do 3 tysięcy Ukraińców.
Dziękuję za przeczytanie artykułu, mam nadzieje że się spodobał!
Opracował: @Studzian
Autoryzował: @xSerrek