Skocz do zawartości
  • Aby w pełni korzystać z forum musisz się zarejestrować i zsynchronizować konto z grą, więcej informacji znajdziesz tutaj.
    Jeżeli posiadasz problemy z synchronizacją napisz wątek w dziale Pomoc z synchronizacją konta.

11 Listopada - Rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości


Laykxs
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

sVpN8Hb.png
 


Uszanowanie, z tej strony Młodszy Dziennikarz Laykxs Rzecznictwo Prasowe San Andreas Armed Forces.
11 listopada - Rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości
 


11 listopada został ustanowiony uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy dnia 23 kwietnia 1937 roku. Owe święto zostało zniesione po II wojnie światowej 1945 roku a później przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 roku.
11-listopada-3470x1735-1-1000x500.jpg
W tym roku będzie 106 rocznica odzyskania niepodległości, rozpocznie się ona w poniedziałek rano.


Data 11 listopada 1918 roku upamiętniła moment przekazania przez Radę Regencyjną pełni władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu. Tego samego dnia Niemcy zawarły rozejm z państwami ententy we francuskim Compiègne, który de facto kończył I wojnę światową. Rocznicę tamtych wydarzeń były obchodzone od 1919 roku. Sytuacja uległa zmianie po przewrocie majowym 1926 roku Piłsudski piastujący wówczas urząd premiera RP - ustanowił 11 listopada dniem wolnym od pracy w administracji rządowej, kilka lat później stał się dniem wolnym od nauki. Od tego czasu w całym kraju odprawiano nabożeństwa w intencji ojczyzny. W Drugiej Rzeczypospolitej Święto Niepodległości oficjalnie obchodzono tylko dwa razy w 1938 i 1937 roku.
133-21214.jpg
 


W roku 1944 dzień odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzono już w zupełnie innych warunkach. Na wyzwolonych terenach spod niemieckiej okupacji centralne obchody organizowano w Lublinie, gdzie w tamtym czasie ulokowały się władze komunistyczne, między innymi Krajowa Rada Narodowa i Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego. Wtedy przez miasto przeszła parada wojskowa z udziałem żołnierzy ludowego Wojska Polskiego i Armii Czerwonej, natomiast w Teatrze Miejskim odbyła się uroczysta akademia z udziałem najwyższych czynników państwowych.
 


Mimo wszystkich działań postać pierwszego marszałka Polski oraz data 11 listopada 1918 roku na stałe powróciły do przestrzeni publicznej. Do tego stopnia, że Sejm PRL ustawą z 15 lutego 1989 roku przywróciło do kalendarza świąt państwowych 11 listopada pod nieco zmienioną nazwą, jako Narodowe Święto Niepodległości.


Podczas II wojny światowej okupanci bezwzględnie tępili wszelakie przejawy patriotyzmu. Oficjalne świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości było surowo zabronione. Jednakże nie oznacza to, że Polacy zapomnieli o obchodach 11 listopada a wręcz odwrotnie. Polska ludność każdego dnia musiała się zmagać z okupacyjnym terrorem. Znaczącą rolę odgrywała podziemna prasa niepodległościowa, która cyklicznie przypominała rodakom o listopadowym święcie. W następnych latach trwania wojny nasilały się akty małego sabotażu, które miały związek z obchodami święta odzyskania niepodległości. Na murach i w innych miejscach publicznych pojawiały się patriotyczne napisy oraz kotwice który był znakiem Polski Walczącej. Przywódcy Polskiego Państwa Podziemnego nakazywali kultywowanie pamięci również ozdabianie barwami narodowymi pomników czy wywieszanie flag. Wszystkie te działania sprawiały, że nie zapominano o Narodowym Święcie Niepodległości, a duch polskiego patriotyzmu, mimo szykan okupantów i ich zbrodniczych poczynań, nigdy nie zgasł.
front1.jpg?itok=layfX_Vn


Po zakończeniu II wojny światowej marionetkowy rząd Polski, w pełni zależny od Związku Sowieckiego, zniósł święto niepodległości. Jego naturalnym odpowiednikiem miało być Narodowe Święto Polski, aż do 1989 roku obchodzone 22 lipca w rocznicę proklamowaniu manifestu PKWN, który sankcjonował pozostawanie w strefie wpływów Moskwy. W taki sposób komuniści chcieli zarówno zerwać z przedwojenną tradycją świętowania 11 listopada, jak i podkreślić doniosłość faktycznego przejęcia władzy w kraju. Te plany się tylko częściowo. Głośne celebrowanie 22 lipca nie wyprało Narodowego Święta Niepodległości ze świadomości Polaków. W środowisku opozycji antykomunistycznej, listopadowa rocznica zawsze miała ogromne znaczenie. Nieoficjalne obchody 11 listopada jednoczyły szeregi patriotyczne i były formą sprzeciwu wobec propagandy przywódców PRL.
2.jpg?itok=uUJ1d4eE
 


Dziękuję za uwagę!


Opracował: @Laykxs
Autoryzował: @Wr77zeR*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony zgadzasz się na naszą politykę prywatności: Polityka prywatności, i akceptujesz regulamin witryny Regulamin