Bomba w pojeździe
Dnia 4.10.2022 około godziny 21:15 zastęp 402[SA]22 został zadysponowany do podejrzanego pakunku, który znajdował się w pojeździe. Po dojeździe na miejsce Kierujący Działaniem Ratowniczym z relacji świadka stwierdził, że w bagażniku auta marki Cheetach znajduje się bomba. Na miejsce zadysponowany został dodatkowy zastęp 401[SA]27, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Patrol Saperski. Nasze działania polegały na uformowaniu zabezpieczenia wodnego w razie ewentualnego wybuchu. Saperzy po dojeździe na miejsce za pomocą robota stwierdzili, że bomba, która znajduje się w pojeździe jest radioaktywna. Na miejsce zdarzenia została zadysponowana dodatkowo Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego. Po dojeździe grupy na miejsce zdarzenia ratownikom został przekazany szczegółowy raport o ładunku wybuchowym. Została podjęta decyzja o użyciu specjalistycznego robota IBIS. Sprawdzone nim zostały takie parametry jak: temperatura otoczenia, jak i ładunku wybuchowego oraz poziom zagrożenia promieniowaniem. Po dokonaniu pomiarów okazało się, że bomba ma wyższą temperaturę niż norma i groziło to eksplozją. Padła decyzja o schłodzeniu ładunku pianą gaśniczą. Po tych działaniach przekazano dalsze działania dla Patrolu Saperskiego z 41.St Mechanized Infantry Division. Mimo ciężkich prób niestety nie udało się rozbroić bomby i doszło do eksplozji. Siła uderzenia odrzuciła sapera na około 3 metry, doznał on otwartego złamania ręki, obu nóg oraz trzech żeber. Na szczęście nikt inny nie ucierpiał, promieniowanie wydzielone podczas eksplozji ustało.