-
Postów
135 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
-
Typ konta
Zwykłe
Typ zawartości
Profile
Forum
Kalendarz
Artykuły
Treść opublikowana przez neejm
- Poprzednia
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- Dalej
- Strona 2 z 8
-
Ogórki kiszone by neejm
SKŁADNIKI
- ogórki (gruntowe, niezbyt duże)
- czosnek (polski)
- koper (najlepiej z łodygą)
- świeży chrzan
- opcjonalnie - liście czarnej porzeczki lub wiśni
- sól do przetworów (kamienna)
PRZYGOTOWANIE
- Ogórki umyć, ułożyć pionowo i ściśle w słoikach (czystych, suchych). Czosnek i chrzan obrać. Do każdego litrowego słoika włożyć: po 2 - 3 ząbki czosnku, kawałek chrzanu, gałązkę kopru z łodygą oraz 2 liście czarnej porzeczki lub wiśni.
- Przygotować zalewę (potrzeba ok. 0,5 litra zalewy na 1 litrowy słoik): zagotować odpowiednią do ilości słoików porcję wody. Wsypać sól do przetworów w ilości 1 kopiasta łyżka soli na 1 litr wody.
- Wrzątek wlewać do przygotowanych słoików i natychmiast zakręcać. Ogórki muszą być w całości zanurzone w zalewie. Zwrócić uwagę by przy zakręcaniu krawędź górna słoika, jak i zakrętka były suche.
- Gorące słoiki przykryć kocem na ok. 12 godzin co zapewni dobre zawekowanie. Później należy odstawić słoiki do piwnicy (lub ciemnego, chłodnego miejsca).
WSKAZÓWKI
- Pamiętajmy o czystych, w miarę nowych słoikach i wieczkach (nie mogę być przerdzewiałe ani powyginane np. od otwierania nożem).
- Ogórki mają być świeże i jędrne, najlepiej niezbyt duże i niepryskane.
Smacznego!
-
Nie możemy wyświetlić tej odpowiedzi, ponieważ znajduje się w forum, które zabezpieczone jest hasłem. Wpisz hasło
-
Nie możemy wyświetlić tej odpowiedzi, ponieważ znajduje się w forum, które zabezpieczone jest hasłem. Wpisz hasło
-
Piwo domowe – przepis
Przystępujemy do sedna – warzymy własne piwo domowe! Wlej do garnka o pojemności co najmniej 5 litrów 2 litry wody i podgrzej do 70-80 stopni. W tym czasie włóż puszkę z ekstraktem do ciepłej wody – tak, aby się podgrzał. W podgrzanej wodzie rozpuść dokładnie kilogram cukru, a potem wlej do niej ekstrakt piwny. Wymieszaj wszystko bardzo dokładnie.
Następnie przygotuj fermentator i sprawdź jego szczelność. Wlej do fermentatora 5 litrów wody, a następnie rozpuszczony ekstrakt piwny i wymieszaj wszystko dokładnie, po czym uzupełnij fermentator ilością wody (według instrukcji dołączonej do ekstraktu). Tak przygotowany nastaw piwa domowego trzeba zaszczepić drożdżami – wtedy, kiedy jego temperatura spadnie do 25 stopni. Nabierz pół szklanki roztworu z fermentatora i rozpuść w nim dołączone do ekstraktu drożdże. Wlej wszystko z powrotem i zatrzaśnij pokrywę fermentatora. Zamontuj rurkę fermentacyjną napełnioną wodą. Piwo domowe powinno przebywać w fermentatorze 7 dni – tyle zazwyczaj trwa pierwszy etap fermentacji.
Czas przygotować butelki i kapsle – będzie się działo! Do każdej butelki o pojemności 0,5 litra wsypujemy ok. 1,5 łyżeczki cukru, a następnie napełniamy butelki roztworem z fermentatora, lejąc pod kątem (po ściance). Należy zostawić ok. 4 cm wolnej przestrzeni. Kapslujemy butelki zaraz po ich napełnieniu. Przelane do butelek piwo domowe zostawiamy w temperaturze pokojowej przez dwa dni, codziennie wstrząsając każdą z nich. Po tym czasie trzeba przestawić butelki w ciemne i chłodne miejsce, gdzie pozostawiamy je na czas określony w instrukcji.
Et voila! To cała filozofia, jeśli chodzi o piwo domowe. Z pewnością jego przygotowanie wymaga trochę czasu i wysiłku… Efekty są jednak tego warte. Amatorzy browarnictwa podkreślają, że piwo domowe dzięki delikatnemu osadowi drożdży na dnie butelki bije sklepowe produkty na głowe.
XD
-
Przepis na delikatną ziemniaczaną wódkę
Przepis poniżej pozwala na przygotowanie domowym sposobem wódki o zbliżonych walorach smakowych.
1. Do dużego garnka obieramy 4kg ziemniaków i kroimy w drobną kostkę. Zalewamy wodą i doprowadzamy do zagotowania. Dodajemy saszetkę 4g enzymu Alfa Amylaza i gotujemy przez 30minut co jakiś czas mieszając.
2. Po 30 minutach gotowania wyłączamy grzanie i dodajemy 4,5kg glukozy. Mieszamy do całkowitego rozpuszczenia się glukozy. Całość przelewamy do plastikowego fermentatora z podziałką i dolewamy zimnej wody do objętości 25L, tak by temperatura nastawu opadła do 250C. W tym momencie zalecamy dodanie saszetki z węglem aktywnym płynnym który wyeliminuje niepożądane związki aromatyczne powstające podczas fermentacji, tak by finalny smak był bardziej delikatny.
3. Do nastawu o temperaturze 22-280C dodajemy całą saszetkę z drożdżami gorzelnianymi Coobra Whisky Yeast. Dodatkowa porcja enzymu zawarta w saszetce z tymi drożdżami wspomoże pełne odfermentowanie nastawu ziemniaczanego. Optymalna temperatura fermentacji to 18-220C, w tej temperaturze fermentacja powinna się zakończyć po około 7 dniach. Niższa temperatura fermentacji ok. 150C będzie bardziej korzystna dla finalnego smaku, jednak czas fermentacji może się wydłużyć nawet dwukrotnie. Nie należy zamykać fermentatora rurką fermentacyjną gdyż fermentacja przebiega burzliwie.
4. Po całkowitym zakończeniu fermentacji zalecamy dokładne sklarowanie nastawu jednym z dwuskładnikowych środków klarujących np.: SUPERKLAR, tak by wszystkie drobiny obumarłych drożdży, resztki przefermentowanych ziemniaków jak i resztki użytego wcześniej węgla opadły na dno fermentatora. Nastaw należy delikatnie zlać znad zgromadzonego osadu, używając do tego celu specjalnych rurek do zlewania znad osadu, do czystego pojemnika.
5. W tym momencie można przystępować do destylacji nastawu. Dla pełnej aromatyczności wódki zaleca się odbieranie destylatu o mocy 84-88%.
6. Otrzymany destylat należy rozcieńczyć dobrej jakości wodą do mocy 50% dodać kolejną saszetkę płynnego węgla aktywnego i odstawić na 10 dni. Nie należy przepuszczać destylatu przez kolumnę filtracyjną, ani też zwiększać dawki węgla gdyż utracimy zbyt dużo aromatu z wódki ziemniaczanej. Po tym czasie destylat należy przefiltrować przez bibułę lub sączek filtracyjny w celu usunięcia węgla.
7. Po przefiltrowaniu destylatu należy go rozcieńczyć do mocy 40%, szczelnie zamknąć i odstawić na około 1 miesiąc.
-
Nie możemy wyświetlić tej odpowiedzi, ponieważ znajduje się w forum, które zabezpieczone jest hasłem. Wpisz hasło
-
HISZPAŃSKI KOCIOŁEK by neejm
SKŁADNIKI
2 PORCJE- 200 g kiełbasy chorizo* (np. pikantnej)
- 1 łyżka oliwy
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1 papryka
- 1 cukinia
- 2/3 szklanki bulionu
- 1 puszka ciecierzycy
- 1 łyżeczka oregano
- 250 ml przecieru pomidorowego, passaty
PRZYGOTOWANIE
- Kiełbaskę chorizo obrać z cienkiej skórki i pokroić w kostkę. Włożyć do szerokiego rondla i na małym ogniu podsmażać przez ok. 3 minuty co chwilę mieszając.
- Dodać oliwę, obraną i pokrojoną w kosteczkę cebulę oraz obrany i pokrojony na plasterki czosnek. Smażyć na nieco większym ogniu przez ok. 5 minut, aż kiełbasa się wytopi a cebula zeszkli.
- Dodać pokrojoną w kostkę paprykę oraz cukinię. Doprawić solą oraz pieprzem, wymieszać i smażyć przez ok. 5 minut.
- Zwiększyć ogień, wlać bulion i po zagotowaniu gotować przez ok. 3 minuty. W międzyczasie dodać ciecierzycę (całą zawartość puszki) oraz oregano.
- Wlać przecier pomidorowy, wymieszać i gotować jeszcze przez ok. 3 minuty.
PROPOZYCJA PODANIA
pieczywo
WSKAZÓWKI
* suszona wieprzowa hiszpańska kiełbasa, łagodna lub z dodatkiem ostrej papryki
-
CIASTO NA PIEROGI by neejm
SKŁADNIKI
OK. 40 SZTUK- 300 g mąki pszennej
- szczypta soli
- 125 ml wrzącej wody
- 1 jajko
- 20 g masła
PRZYGOTOWANIE
- Mąkę wsypać do miski, dodać sól. Do wrzącej wody włożyć masło i roztopić, stopniowo wlewać do mąki, mieszając wszystko łyżką.
- W międzyczasie dodać roztrzepane jajko i połączyć wszystkie składniki, zagnieść gładkie ciasto.
- Wyłożyć na podsypany mąką blat i wygniatać przez około 7 - 8 minut. Zawinąć w folię i odstawić na ok. 30 minut.
- Ciasto podzielić na 4 części i kolejno rozwałkowywać na cienki placek (około 2 - 3 mm), obsypując w razie potrzeby stolnicę mąką.
- Małą szklanką wycinać kółka, rozciągnąć je trochę w palcach, następnie na środek nakładać po jednej czubatej łyżeczce farszu. Składać na pół i zlepiać dokładnie brzegi, układać na stolnicy.
- W dużym garnku zagotować osoloną wodę i jak będzie mocno wrzała, włożyć pierwszą partię pierogów (około 15 sztuk). Po ponownym zagotowaniu zmniejszyć ogień do średniego i gotować pierożki przez około 2 minuty licząc od czasu wypłynięcia ich na powierzchnię wody (do czasu aż ciasto będzie miękkie, sprawdzamy palcem wyławiając jednego pieroga). Długość gotowania zależy od grubości ciasta. Wyłowić łyżką cedzakową na talerz.
-
ŁOSOŚ W KREMOWYM SOSIE ZE SZPARAGAMI by neejm
SKŁADNIKI
4 PORCJE- 1 pęczek szparagów
- ok. 600 g filetów łososia
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżka mąki pszennej
- 1 łyżka oliwy
- 1/2 cebuli
- 2/3 szklanki bulionu
- 125 ml śmietanki 30%
- 2 łyżeczki posiekanego koperku
PRZYGOTOWANIE
- Szparagi umyć i odłamać grube końce (same złamią się w odpowiednim miejscu). Końce nie będą wykorzystane. Łodyżki pokroić ukośnie na ok. 1/2 cm plasterki, główki pozostawić w całości.
- Odciąć skórę z łososia, pokroić go na porcje, doprawić solą, pieprzem, natrzeć przeciśniętym przez praskę czosnkiem i obtoczyć w mące.
- Rozgrzać patelnię z oliwą, włożyć łososia i na nieco większym ogniu obsmażyć go z dwóch stron, po około 1 minucie (w środku ma pozostać surowy). Delikatnie odłożyć na talerz.
- Na tę samą patelnię włożyć pokrojoną w kosteczkę cebulę. Smażyć przez ok. 3 minuty często mieszając.
- Dodać pokrojone szparagi (łodyżki i główki) i mieszając smażyć przez ok. 1 - 2 minuty. Wlać bulion i po zagotowaniu gotować jeszcze przez ok. 3 minuty. Doprawić świeżo zmielonym pieprzem.
- Wlać śmietankę i wymieszać. W powstały sos włożyć podsmażonego łososia, posypać koperkiem i gotować przez ok. 2 minuty. Sos można doprawić solą w razie potrzeby.
-
Przepis na nalesniki by neejm
SKŁADNIKI
10 SZTUK, PO 108 KCAL- 1 szklanka mąki pszennej
- 2 jajka
- 1 szklanka mleka
- 3/4 szklanki wody (najlepiej gazowanej)
- szczypta soli
- 3 łyżki masła lub oleju roślinnego
PRZYGOTOWANIE
- Mąkę wsypać do miski, dodać jajka, mleko, wodę i sól. Zmiksować na gładkie ciasto. Dodać roztopione masło lub olej roślinny i razem zmiksować (lub wykorzystać tłuszcz do smarowania patelni przed smażeniem każdego naleśnika).
- Naleśniki smażyć na dobrze rozgrzanej patelni z cienkim dnem np. naleśnikowej. Przewrócić na drugą stronę gdy spód naleśnika będzie już ładnie zrumieniony i ścięty.
-
Racuchy by neejm
SKŁADNIKI
- 2 jabłka
- 200 ml mleka (niepełna 1 szklanka)
- 1 jajko
- 150 g (1 szklanka) mąki pszennej
- 1 łyżka cukru wanilinowego
- 1 łyżeczka cukru
- 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
- do smażenia: np. masło klarowane, olej kokosowy, inny olej roślinny
PRZYGOTOWANIE
- Mąkę przesiać do miski, dodać cukier wanilinowy, cukier oraz sodę oczyszczoną, wymieszać.
- Dodać mleko i jajko i wymieszać składniki rózgą na jednolitą masę bez grudek.
- Jabłka obrać, pokroić na ćwiartki, usunąć gniazda nasienne, ćwiartki przekroić wzdłuż na pół a później jeszcze na poprzeczne plasterki. Włożyć do ciasta i wymieszać.
- Wykładać po około łyżce ciasta i po 3 plasterki jabłek na 1 placka na rozgrzany tłuszcz na patelni i smażyć przez około 1,5 minuty na złoty kolor. Przewrócić na drugą stronę i powtórzyć smażenie.
- Podawać z cukrem pudrem, dżemem wiśniowym itp.
-
Nie możemy wyświetlić tej odpowiedzi, ponieważ znajduje się w forum, które zabezpieczone jest hasłem. Wpisz hasło
-
Nie możemy wyświetlić tej odpowiedzi, ponieważ znajduje się w forum, które zabezpieczone jest hasłem. Wpisz hasło
-
Przepis na gofry by neejm
SKŁADNIKI
OK. 6 SZTUK- 1 i 1/2 szklanki mąki pszennej
- 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta soli
- 2 łyżeczki cukru pudru lub kryształu
- 1 łyżka cukru wanilinowego
- 2 jaja
- 1/2 szklanki oleju roślinnego (np. słonecznikowego) lub roztopionego masła
- 1 i 1/3 szklanki mleka
PRZYGOTOWANIE
- Mąkę wsypać do miski, dodać proszek do pieczenia, sól, cukier, cukier wanilinowy. Wszystko wymieszać a następnie dodać jajka, olej roślinny oraz mleko. Zmiksować mikserem na gładką masę, tylko do połączenia się składników. Ciasto można odstawić aby odpoczęło (na około 15 minut), ale nie jest to konieczne.
- Rozgrzać gofrownicę. Gofry piec przez około 3 - 3,5 minuty lub przez czas podany w instrukcji gofrownicy. Nakładamy ciasto chochlą i wypukłą stroną łyżki rozprowadzamy ciasto dokładnie po całej powierzchni.
- Gofry po upieczeniu odkładać na metalową kratkę. Posypać cukrem pudrem i polać syropem klonowym. Lub podawać z ulubionymi dodatkami np. marmoladą, dżemem, owocami i bitą śmietaną.
-
Nie możemy wyświetlić tej odpowiedzi, ponieważ znajduje się w forum, które zabezpieczone jest hasłem. Wpisz hasło
-
Nie możemy wyświetlić tej odpowiedzi, ponieważ znajduje się w forum, które zabezpieczone jest hasłem. Wpisz hasło
-
Nie możemy wyświetlić tej odpowiedzi, ponieważ znajduje się w forum, które zabezpieczone jest hasłem. Wpisz hasło
-
Nie możemy wyświetlić tej odpowiedzi, ponieważ znajduje się w forum, które zabezpieczone jest hasłem. Wpisz hasło
-
Nie możemy wyświetlić tej odpowiedzi, ponieważ znajduje się w forum, które zabezpieczone jest hasłem. Wpisz hasło
-
Nie możemy wyświetlić tej odpowiedzi, ponieważ znajduje się w forum, które zabezpieczone jest hasłem. Wpisz hasło
-
Nie możemy wyświetlić tej odpowiedzi, ponieważ znajduje się w forum, które zabezpieczone jest hasłem. Wpisz hasło
- Poprzednia
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- Dalej
- Strona 2 z 8
