Uszanowanie, z tej strony oraz Młodszy Dziennikarz Rafi115 oraz Dziennikarz, Januszz*. z Rzecznictwa Prasowego San Andreas Armed Forces.
13 Czerwca - Święto Żandarmerii Wojskowej
Krótko o Żandarmerii Wojskowej
Żandarmeria Wojskowa to wyodrębniona i wyspecjalizowana jednostka Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, która w aktualnym stanie została utworzona 1 września 1990 roku.
Obowiązki żołnierzy należących do tej jednostki to między innymi zapewnianie przestrzegania dyscypliny wojskowej, ochranianie porządku publicznego na terenach i obiektach jednostek wojskowych, ochrona mienia wojskowego, dokonywanie analiz oświadczeń majątkowych żołnierzy zawodowych, czy też wykrywanie przestępstw popełnionych przez osoby związane w wojskiem.
Podsumowując — Żandarmeria Wojskowa pełni role swego rodzaju wojskowej policji.
Znakiem szczególnym ŻW jest również ich charakterystyczny szkarłatny beret.
Historia Żandarmerii Wojskowej
Pierwsze formacje o charakterze dzisiejszej Żandarmerii powstawały już około XVII wieku, gdzie w 1609 roku w artykułach wojskowych hetmana Jana Zamoyskiego, które zostały podpisane przez Sejm, powołano specjalnych urzędników — w tym Żandarmów polowych.
Jednak podczas panowania Jana III Sobieskiego jednostki te zostały zdemobilizowane, co w konsekwencji doprowadziło do ich powolnego upadku.
Gdy na tronie zasiadał Stanisław August Poniatowski, w imieniu króla powołano komisję nadzorującą armię, w której na straży dyscypliny i prawa w wojsku czuwali oficerowie sztabowi tzw. lustratorzy.
Następnie kolejnych zmian i prób ulepszenia tych oddziałów podjął się Tadeusz Kościuszko, który patrząc na amerykańskie wzorce oraz patriotyzm tamtejszych obywateli myślał, że dyscyplinę społeczną, jak i wojskową będzie można wskrzesić również w narodzie Polskim, niestety jednak próby te nie przyniosły większych zmian, wskutek czego służba wojskowa pogrążyła się w upadku.
Lecz stricte o początkach żandarmerii na polskich ziemiach można mówić dopiero w czasach Księstwa Warszawskiego, podczas wyprawy Napoleona na Rosję w 1812 roku.
Wtedy właśnie 1 lipca w Wilnie Napoleon wydał rozkaz o utworzeniu pułku żandarmerii, którego zadania ustalały odpowiednie artykuły rozkazu dziennego.
Po klęsce Napoleona, kiedy na mocy uchwał kongresu wiedeńskiego powstały Królestwo Polskie oraz Rzeczpospolita Krakowska, nowe władze oddane Carowi Rosji postanowiły utrzymać i udoskonalać Żandarmerię, wydano wówczas uchwałę zatwierdzającą jej dalsze istnienie, próbowano zmieniać jednak charakter, jak i nazwę żandarmerii na „straż wojewódzką”, co na koniec nie zostało uchwalone.
Na przełomie 1830-1831 podczas powstania listopadowego i wojny z Rosją, gdy w polskich wojskach panował bałagan organizacyjny, dezinformacja i samowolne działanie niektórych dowódców konieczne było ponowne powołanie stałych organów w formie sprzed powstania w celu utrzymania i dyscypliny, z powodu braku zaufania społeczeństwa do żandarmerii, powołana została „Straż Polowa”, która jednak nie odegrała większej roli podczas powstania.
Żandarmeria Wojskowa ponownie pojawiła się w okolicach maja 1863 roku podczas powstania styczniowego, a przyczyną jej powstania były względy polityczne, a dokładniej obrona powstania przed wrogimi siłami. Na czele Żandarmerii stanął Paweł Landowski, którego zastępcą był Paweł Ekkert. Jednostka Żandarmerii podczas powstania składała się z ok. 200 żandarmów.
Podczas I Wojny Światowej istniały 2 niezależne od siebie, a nawet można by powiedzieć — rywalizujące ze sobą organizacje, Żandarmeria Polowa oraz Żandarmeria I Brygady Legionów, stan ten utrzymywał się do marca 1917 roku, kiedy to samodzielna Żandarmeria I Brygady Legionów została zlikwidowana, a pozostała jedynie Komenda Żandarmerii Polowej.
W okresie poprzedzającym wybuch II Wojny Światowej zgodnie z planami utworzono stanowisko Naczelnego Szefa Żandarmerii, które objął pułkownik Felicjan Plato-Bałaban, natomiast dowódcą Żandarmerii Ministerstwa Spraw Wojskowych został pułkownik Adam Popowicz, Jednak przez brak precyzyjnych zasad działania Żandarmerii w czasie wojny oraz zamęt między naczelnym szefem a dowódcą z ministerstwa Żandarmeria nie miała prawa skutecznie wykonywać swoich działań, skutkiem czego było zaskoczenie wrześniowym atakiem ze strony Związku Radzieckiego oraz sprowadzenie przez ZSRR prawie całej kadry Centrum Wyszkolenia Żandarmerii do niewoli. Kadra ta następnie tragicznie zginęła w Katyniu.
Po wrześniowej klęsce w listopadzie 1939 roku utworzono Pluton Żandarmerii przy Sztabie Naczelnego Wodza Wojska Polskiego we Francji, natomiast po klęsce Francuzów w 1940 roku polscy żołnierze ewakuowali się do Wielkiej Brytanii.
Następnie ŻW coraz bardziej upodabniała się do tej działającej do dziś.
Obchody Święta Żandarmerii Wojskowej
Święto Żandarmerii Wojskowej to przede wszystkim okazja, aby formacja wraz z całym środowiskiem wojskowym w szczególny sposób uhonorowała żołnierzy i pracowników ŻW.
Obchody mają uroczysty charakter i są okazją do podkreślenia znaczenia ŻW w prawidłowym funkcjonowaniu wojska oraz przypomnienia bogatej historii formacji.
Największe uroczystości odbywają się zazwyczaj w Komendzie Głównej Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, gdzie gromadzą się przedstawiciele najwyższych władz państwowych, dowództwa polskich wojsk oraz oczywiście dowódcy poszczególnych jednostek ŻW z całego państwa.
Podczas obchodów często mają miejsca uroczyste apele, czy też ceremonie z udziałem kompanii honorowych i orkiestr wojskowych, w trakcie których odznaczani są żołnierze i pracownicy, którzy w minionym roku wykazali się szczególnym zaangażowaniem, profesjonalizmem, czy odwagą.
Dziękujemy za uwagę oraz czas poświęcony na przeczytanie artykułu!
Opracowali: @Rafi115 oraz @Januszz*
Autoryzował: @Laykxs